Inflatiescenario Vastgoedindex maart 2025

27 maart 2025
Publicaties

Het inflatiescenario voor de Vastgoedindex wordt gepubliceerd ten behoeve van taxaties voor beleggers die participeren in de Nederlandse Vastgoedindex. In overleg met IVBN is in 2022 besloten om het inflatiescenario weer twee keer per jaar te publiceren in maart en september. Dit is het inflatie­scenario van maart 2025.

Voor de eerste twee jaar sluit het inflatiescenario aan bij de meest recente prognose van het Centraal Planbureau.[1] Voor 2027 volgt het de geraamde HICP-inflatie van het Centraal Planbureau.[2] De rest van de prognose­periode is gebaseerd op de lange-termijn­verwach­ting, conform het maximale streven van de Europese Centrale Bank (ECB).

Het actuele inflatiescenario verwerk je in de Discounted Cashflow modellen.

Flexibel inflatiescenario

2024[3]

2025

2026

2027

2028

2029

2030 e.v.

3,50%

3,00%

2,40%

2,20%

2,00%

2,00%

2,00%

Het flexibele inflatiescenario geniet de voorkeur. Sommige taxatiemodellen zijn daar echter niet op ingericht. In dat geval hanteren taxateurs het gemiddelde scenario. Onderstaande cijfers geven een gemiddelde verwachting van de inflatie weer. Die zijn bestemd voor een 10-jaars, respectievelijk 15-jaars DCF-model.

Gemiddelde inflatie

2025-2034

2025-2039

2,16%

2,11%

De voorgeschreven inflatiepercentages gelden alleen voor de verhoging van de contract­huren van commercieel onroerend goed, voor zover van toepassing. Voor de huur­ver­ho­ging van woningen en de indexering van markthuren, onderhouds­kosten en exploitatie­kosten, mogen andere percentages gehanteerd worden. Bijvoorbeeld de markthuuront­wikkeling of de bouw­kosten­­index.

Het nieuwste inflatiescenario pas je toe vanaf het eerstvolgende kwartaal na publicatie van het scenario. Taxateurs beoordelen zelf de doorvertaling van wijzigingen in het inflatiescenario tussen verschil­lende perioden van taxeren.

 

[1] Het CPB publiceert tweejaarlijks een prognose: in februari/maart in het Centraal Economisch Plan      (CEP) en in september in de Macro Economische Verkenning (MEV). Dit scenario is van 26 februari 2025 Centraal Economisch Plan 2025 (cpb.nl)

[2] Het HICP inflatiepercentage in 2027 is afkomstig uit de Raming van CPB: Ramingen | CPB.nl

[3] Het HICP inflatiepercentage over 2024 is van september 2024


Terug naar overzicht